Články a videa

Bumping

Bumping (z anglického bump – žďuchnout) je celosvětově nejoblíbenější nedestruktivní metodou na zdolávání zámků. Je rychlá a tichá a velmi chytře využívá konstrukční nedokonalosti klasického stavítkového zámku. Vychází ze zákonů dynamiky – pomocí speciálního klíče, který je univerzální pro daný typ vložky, umožňuje prostřednictvím dokonale pružné srážky uvést stavítka chvilkově do vyrovnané polohy.  Úderem do klíče vsunutého do zámku tedy dojde k „odskočení“ stavítek, která v krátkém okamžiku umožní odemknout zámek běžným způsobem.
Zloděj si navíc dokáže zámek opětovně uzamknout. Opět bez jeho viditelného poškození. A právě to s sebou nese další problém.

Poškozený velmi obtížně dokazuje, že krádež byla uskutečněna na základě násilného vniknutí bez použití originálního klíče - pojišťovna v takovém případě nemusí akceptovat pojistnou událost.

Lockpicking

Česky též planžetování či vyhmatávání. Při planžetování vsune zloděj do zámku pružný kovový napínák, kterým začne tlačit na bok cylindru. Planžetou se pak snaží zatlačit jednotlivá stavítka do jejich krajní pozice. Právě díky mírnému vychýlení zámku, které napínák svým tlakem způsobí, se spodní stavítka nevrátí do stavu blokování a zámek lze posléze otevřít.

Odvrtání nebo vytržení

Destruktivní metoda, pomocí které je zlikvidován celý uzamykací mechanismus pomocí odvrtáním. Pomocí vrtáku dojde k takovému narušení mechanismu, že přestane být funkční a dveře jdou snadno otevřít. Odvrtávání zloději využívají především u složitějších zámků, které konstrukčně neumožňují použití některé z nedestruktivních metod.
Podobně funguje i vytržení – zámková vložka je tlakem, pákou anebo tahem vypáčena ze své pozice a její zničený mechanismus přestane klást odpor.
Přestože obě zmíněné metody dokáží překonat i vložky s pokročilým zabezpečením, rozhodně se nejedná o bezhlučnou a rychlou metodu, o na první pohled viditelných škodách ani nemluvě.


NOVINKY

Dlouhá zima nahrála zlodějům

Při první jarní cestě na chalupu nezapomeňte objekt řádně prozkoumat!

V případě nezvané návštěvy přivolejte policii a do jejího příjezdu objekt neotvírejte!

Zadrhující se zámek

Zámky běžné konstrukce mají omezenou životnost a stejně tak běžný klíč. Při prvních známkách zadrhávání mechanismu je nejvyšší čas na výměnu!

Zeptejte se odborníků!

Máte problém, se kterým si nevíte rady? Zeptejte se těch, kteří mu dobře rozumí!

Využijte naši poradnu!

Co je to bumping?

Nevíte, co je to bumping? Podívejte se na následující video!